15 Ekim 2012 Pazartesi

EKİM AYINDA ARICILIK


İki aydan fazla olmuş bloga yazmayalı,yazmadım ama boşda durmadım,son bal sağımından sonra kış arılarının oluşması için her kovana 2 kg kek verdim keklerini 1 kg olarak 15 gün ara ile verdim bu sene hava sıcaklıkları formik asit yapmak için müsait olmadığı için her kontrolde laktik asit yapmak zorunda kaldım ,arılarımın geçen hafta sonundaki durumları resimlerde.
Son bal sağımında arılarımın 2,3 çıta yavrusu vardı verdiğim kekle bu sayıyı 5 çıtaya çıkaran kovanlarım oldu çok şükür.Bu gelişmeyi f2 de olsa karniyol arısı gerçekleştirdi.Bu sene ilk defa yaptığım ceviz aşılarından tek tutan chadler cinci ceviz kaleminin durumu  iyi maşallah,rüzgardan kırılmaması için destek olarak ağaç dalı bağlamıştım görevini yerine getirmiş.


Bu iki ay içinde ramazan ayında sanaldan arıcı arkadaşım Mehmet Yüksel abimlede şahsen tanışmış oldum,daha önceleri sözünü verdiğimiz ceviz ve kestane fidanlarını kendisine teslim ettik,bizleri konuk ettiği için çok teşekkür ediyorum.Kovanların polenlik girişleri ve sıcaklıkların yüksekliğnden dolayı yaprak menteşelerin dar kısımları kapatıldı.


7 yorum:

yusuf şimşak dedi ki...

SLM ...

Serdar bey.

Kolonilerinin yavru ortalaması nedir bilmiyorum âma ,bes çıta yavrulu çıta çok güzel.Boyle bir koloninin on çıta kıs arısı olacak demektir.

SLM ve Muhabbetle...

ALİ TÜRK dedi ki...

Serdar arıların maşallahı var. Verilen keklerin hakkını vermişler. Videodaki arılar biraz tedirgin görünüyor, girişleri dar tut yoksa olumsuzluk yaşarsın, aman yağmalanmasınlar.
Sağlıcakla kal.

SERDAR ÖZHAN dedi ki...

Aleyküm Selam Yusuf Bey

kolonilerin yavru ortalaması 4 çıta diyebilirim,inşallah kışa güçlü girerlerse baharada güçlü çıkarlar,selamlar.

Evet Ali abi keklerin hakkını verdiler maşallah,bundan sonraki ilk işim girişlerini daraltmak olacak daha sonrada kış stoklarını tamamlamak,sağlıcakla kal.

Mirili dedi ki...

Serdar abi seneye benim arıları sana teslim etmeyi düşünüyorum Maşallahı var arılarının :)

Hayırlı günler...

SERDAR ÖZHAN dedi ki...

Fatih abi sağolasın,sağlıcakla kal abi.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Serdar kardeş Selamlar,
Maşallah arıların kışa hazırlar,ceviz ve kestaneler için tekrar çok teşekkürler.
Yaşlanınca bu güzel resimlere bakarız artık ve o günleri hatırlarız :)kolay gelsin.

Selamlar Saygılar.SERDAR ÖZHAN dedi ki...

Mehmet abi senin uygulamalarını takip etmeye çalıştım inşallah hazırdırlar,cevizler ve kestaneler inşallah verimli olurlada bol bol ürün alırsın,bu resimler biraz az geldi bana daha çekiniriz inşallah abi :))sağlıcakla kal.